Haber

Askeri yasak bölgeye giren Yunan polisi ve sevgilisine 50 bin TL para cezası

Askeri yasak bölgeye giren Yunan polisi ve sevgilisine 50 bin TL para cezası

EDİRNE – Edirne’de askeri yasak bölgelere girmekten yargılanan Yunan polisi Valasoudis Manolis ve sevgilisi Aheni Aohna hakkında savcılık 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istedi.

Çift, Doyran köyündeki askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle Türk güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Ancak hata unsuru bulunmadı ve cezalar 50 bin TL para cezası ve yurt dışına çıkış yasağı olarak belirlendi. Savcı, sanıkların askeri yasak bölgeye bilerek girdiklerini belirterek cezalandırılmalarını talep etti ancak sanık avukatı, suçun hukuki unsurlarının oluşmadığını belirterek müvekkillerinin beraatini istedi.

“Olay”

Yunanistan’ın Dedeağaç Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan trafik polisi Valasoudis Manolis, sevgilisi Aheni Aohna ile alışveriş yapmak için 5 Aralık 2021’de Pazarkule Sınır Kapısı’na girerek Edirne’ye geldi. Kentte alışveriş yapan çift, aynı akşam araçlarıyla İpsala Hudut Kapısı’nı geçmek için yola çıktı. Çift, askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle Yunanistan sınırına yakın Doyran köyünde Türk güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen çift, nöbetçi hakim tarafından yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

“Sadece Gezmeye Geldik”

Valasoudis Manolis, savcılıktaki ifadesinde, “Edirne’ye gelme amacım kız arkadaşımla gezmek ve alışveriş yapmaktı. Hava karardığı için Yunanistan’a dönecektik. Navigasyona yazarak yola çıktık. Telefonum.Bir süre sonra hava tamamen karardı.Toprak yolda yürürken önümdeydim.Askerler dışarı çıkıp bizi durdurdu. Benden ve kız arkadaşımdan pasaport istediler. Bizi durdurdukları yerde askeri yasak levhası yoktu. Askeri yasak bölgeye girdiğimizi düşünmüyorum” dedi.

“Askeri yasak bölgeye giren Yunan polisi ve sevgilisine 50 bin TL ceza”

Savcı, Edirne’de askeri yasak bölgelere girmekten yargılanan Yunan polisi Valasoudis Manolis ve sevgilisi Aheni Aohna hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istedi. Çift, Doyran köyündeki askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle Türk güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Ancak herhangi bir kabahat bulunmadı ve cezalar 50 bin TL para cezası ve yurt dışına çıkış yasağı olarak belirlendi. Savcı sanıkların askeri yasak bölgeye bilerek girdiklerini belirterek cezalandırılmalarını istedi ancak sanık avukatları suçun hukuki unsurlarının oluşmadığını belirterek müvekkillerinin beraatini istedi.

habersolhan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu