Teknoloji

Devlet Lideri Berdimuhamedov açıkladı: Türkiye ile işbirliğine hazırız

Türkiye-Türkmenistan İş Forumu, Devlet Başkanı Berdimuhamedov ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi.

Berdimuhamedov konuşmasında ulaştırma ve haberleşme sektörünün umut verici olduğuna dikkat çekerek, bu alandaki iş birliği sürecinin güçlendirilmesi amacıyla devlet ve özel şirketlerin katılımıyla ortak bir “ulaştırma ve lojistik merkezi” kurulmasının hedeflendiğini kaydetti. ve bunu uyumlu bir şekilde gerçekleştirin.

Tarımın ekonominin değerli alanlarından biri olduğuna işaret eden Berdimuhamedov, “Asıl görevimiz ülkelerimizin gıda güvenliğini sağlamak ve bu yöndeki uluslararası çabalara katkı sağlamaktır.” söz konusu.

Berdimuhamedov, ülkesinde tarım sektörüne yoğun yatırım yaptıklarının altını çizerek şöyle devam etti:

“Tarımsal verimliliğin artırılması, tohum ve seleksiyon sektörünün geliştirilmesi, yeni iş teknolojilerinin uygulanması konularında Türkiye ile işbirliğinin geliştirilmesini ve deneyim alışverişinde bulunulmasını öneriyorum. Bu konuda uzmanlaşmış Türk firmaları ile karşılıklı yarar sağlayan işbirlikleri kurmaya hazır olduğumuzu belirtiyorum.”

İklim değişikliğinin yarattığı tehditlere vurgu yapan Berdimuhamedov, su temini ve dağıtım sistemlerini modernize etmeyi planladıklarını, bu projede bölgesel ve uluslararası iş birliğine önem verdiklerini belirtti.

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ ALANINDA İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Berdimuhamedov, Türkmenistan’da Karakum Kanalı’nın genişletilmesi ve yan kanallarının altyapısının yenilenmesine ilişkin projeye değinerek, bu konuda Türk firmalarıyla yakın temas halinde olduklarını belirtti.

Bilim ve teknolojinin değerinin arttığını belirten Berdimuhamedov, şöyle konuştu: “Bu bağlamda ülkelerimizin yeni talepler doğrultusunda gelişmesi ve çağa ayak uydurmaya devam etmesi önemli.”söz konusu.

Berdimuhamedov, teknoloji alanında iş birliğinin geliştirilmesini önererek, “Bu bağlamda iki ülkenin bilgi ve iletişim teknolojileri alanında uzmanlaşmış şirketleri arasında iş birliği kurulmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Türkmen tarafının hazır olduğunu belirtiyorum.” Bu doğrultuda ortak faaliyetler yürütmek.” sözlerini kullandı.

“Türkmen tarafı, Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkileri kalite açısından yeni bir seviyeye çıkarmayı hedefliyor.” Berdimuhamedov, her iki taraf için de uygun olması halinde teklifleri dinlemeye açık olduklarını söyledi.

Berdimuhamedov, 6-8 Aralık’ta Türkmenistan’da düzenlenecek Türk İhraç Eserleri Standı çerçevesinde işbirliği görüşmelerinin sürdürülebileceğini belirterek, bir sonraki Türkiye-Türkmenistan İş Forumu’nun Aşkabat’ta düzenlenmesini önerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu