Ekonomi

İsrail Merkez Bankası, çatışmalar nedeniyle döviz rezervlerinin yılın en düşük seviyesine gerilemesi üzerine devreye girdi

Hamas’ın sınır ötesi saldırısıyla tetiklenen, devam eden İsrail-Gazze çatışması, İsrail’in döviz rezervlerinde önemli bir düşüşe yol açtı. Bu düşüş, Eylül ayındaki 198,55 milyar dolardan Ekim ayında yılın en düşük seviyesi olan 191,2 milyar dolara geriledi. Çatışma sadece önemli ekonomik sıkıntılara yol açmakla kalmadı, aynı zamanda şaşırtıcı bir insani maliyete de yol açtı; 4.000’den fazlası çocuk ve yaklaşık 3.000’i kadın olmak üzere 10.000’den fazla Filistinlinin ölümü ve yaklaşık 1.600 İsraillinin ölümü.

Savaştan kaynaklanan mali krizi hafifletmek için İsrail Bankası değerli bir takviye paketi teklif etti. 45 milyar şekel değerindeki paket, çatışmaların yol açtığı ekonomik baskıyı hafifletmeyi amaçlıyor.

Çatışma başladığından beri merkez bankası ekonomiyi istikrara kavuşturmak için döviz müdahaleleri yaptı. Bu müdahaleler arasında şekelin savaşla ilgili tüm kayıplarını telafi etmesine yardımcı olan 8,2 milyar dolarlık bir satış da vardı. Ancak bu hareketler döviz rezervlerinin de son yılın en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu.

Bu gelişmeler ışığında İsrail-Gazze çatışmasının hem insan hayatı hem de İsrail ekonomisi üzerinde derin etkileri olduğu açıktır. İsrail Merkez Bankası’nın müdahalesi, bu etkilerin ciddiyetinin altını çiziyor ve çatışma dönemlerinde ekonomik istikrarı destekleyecek tedbirlerin gerekliliğini vurguluyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

inonu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu