Ekonomi

Kayseri Serbest Bölge’ye yatırım çağrısı

Tüm Endüstrici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Kayseri Şubesi İdare Konseyi Üyesi İsmail Dursun, özgür bölgelerin yatırımcıya birçok açıdan avantajı olduğunu belirterek, “Kayseri Serbest Bölgesi yatırım için cazip bir hale gelmeye başladı” dedi.

Kayseri’de ihracat hedefini geçmeyi düşündüklerini söyleyen TÜMSİAD Kayseri Şubesi Yönetin Kurulu Üyesi İsmail Dursun, “Kayseri’de şu anda ihracat ivme almış ve süratli bir halde devam ediyor. Geçen yıl yaklaşık yıllık bazda 3,5-4 milyar dolarken şu an da hedeflenen sayısı geçeceğiz inşallah. Bunun 5 miyar dolar üzere ön görülen sayıya ulaşacağını iddia ediyoruz. İş adamlarımıza naçizane teklifimiz devlet büyüklerimizin de söylediği üzere üreterek, ihracata odaklı olmaları ve daima ihracat amacına yönelmeli, bu ülkeye döviz girdisi sağlayacak ekonomik kahramanları olmaları en büyük temennimiz. Yaklaşık 2-3 aydır ağır bir formda ihracat sayılarımızda artış var. Bunun birçok faktörü var. Avrupa’nın enerji krizinden dolayı üretim faaliyetlerini durdurma noktasına getirmesi. Bu noktada ülkemizin coğrafi, stratejik, politik ve ekonomik konumu gereği de ürünlere kolay ve çabuk ulaşılabilirlikten dolayı Avrupa’nın tercih edilmesi, Ortadoğu’nun bizi tekrar tercih edebilir konuma gelmesi ve komşu ülkelerimizdeki sürecin de yeniden açılması hem ülke ekonomisini hem de ihracat rakamlarını arttırmış durumda şu an” dedi.

Dursun, Kayseri Serbest Bölgesi’nin yatırımcılar için cazip hale gelmeye başladığını söyleyerek, “Kayseri Özgür Bölgesi, son vakitlerde revaçta ve popülerliği artan bir pozisyona geldi. Zira hür bölgeden yurtdışı odaklı çalışan firmaların bir kısmının mevzuat tarafından bir kadro avantajları var. Kurumlar vergisi muafiyeti, personel stopaj vergisi muafiyeti, burada arsa ve arazi bedelinin uygun ve yatırım imkanlarının daha kolay olması, bilhassa yurtdışından hammadde girişlerinde vergi muafiyetlerinin olması ve bunların üretim sürecinden sonra direkt yurtdışına sevk edilmesinde hür bölgelerin aslında tercih edilebilir bir pozisyonda olması gerekiyor. Bu süreçte de Kayseri şu anda Kayseri Hür Bölgesi bilhassa yatırımcıları da alarak cazip bir hale gelmeye başladı” tabirlerini kullandı. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu