Haber

Ürdün, İsrail’in işlediği savaş suçlarına karşı uluslararası tavır alınması gerektiğini belirtti

Ürdün, “İsrail’in işlediği savaş suçlarına karşı doğrudan uluslararası bir duruş sergilenmesi gerektiğini” belirtti.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Ayman el-Safedi, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede Safadi, İsrail’in işlediği savaş suçlarına son verilmesi çağrısında bulunan doğrudan bir uluslararası tutumun benimsenmemesinin ve sorumluların yargılanmasının, uluslararası hukukun uygulanmasında seçici davranıldığının ortaya çıkarılarak saldırıların üzerinin örtüldüğünü söyledi. .

Ürdünlü Bakan, Avrupa Birliği’nin Ukrayna krizine yönelik uluslararası desteği harekete geçirmek için, argümanlarını dayandırdığı hukuki ilkeler ve insani değer sistemi temelinde, İsrail’in savaş suçlarına karşı doğrudan tavır alması gerektiğini vurguladı.

Safadi, İsrail’in Gazze’de ve işgal altındaki Batı Şeria’da Filistin halkına yönelik soykırım saldırılarında işlemediği bir savaş suçu, aşmadığı insani ve ahlaki kırmızı çizgi, ihlal etmediği hiçbir yasa bulunmadığını belirtti.

Tüm bunlara rağmen uluslararası kuruluşların ateşkes çağrısı dahi yapmadığına dikkat çeken Safi, şöyle devam etti:

“İsrail tarafından işlenen savaş suçlarının insani ve hukuki sorumluluğunun uluslararası düzeyde üstlenilmemesi, mağdurun ve celladın kimliğinin uluslararası hukukun uygulanmasında kriter olduğu ve İsrail’in uluslararası hukukun ve sorumluluğun üstünde olduğu mesajını veriyor.”

İsrail’in Gazze baskınlarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. -Aksa”nın ardından İsrail ordusu da ağır hava koşulları nedeniyle Gazze Şeridi’ne saldırdı. bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 43’ü olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre ölü sayısı 11 bin 100’ü aştı; bunların en az 4 bin 500’ü çocuk, 3 bin 27’si kadındı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 186 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ve sivilin barındığı onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 72 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

haber-hadim.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu